brak komentarzy

Jak stworzyć udany związek?

Jaki jest przepis na szczęśliwy związek?

Jaka jest recepta na udany związek? Co właściwie znaczy, że prawdziwy związek to ciągła praca? Jakie popełniamy błędy i jak ich uniknąć? Po co łączymy się w pary? Takie i inne pytania często pojawiają się w głowach osób samotnych bądź z problemami w relacjach damsko-męskich.

Czym jest związek partnerski?

Bardzo rzadko jednak pytamy siebie czym tak naprawdę jest związek. Mało kto przywiązuje do tego wagę, choć jest to rzecz kluczowa. Nie wypielęgnujemy pięknej orchidei nie wiedząc czym ona jest i czego potrzebuje. Nie wyhodujemy właściwie konia nie wiedząc czym on jest i jak o niego dbać. Żeby zdobyć odpowiednie informacje, musimy sprecyzować, czego właściwie szukamy. Zatem czym jest, a czym nie jest związek partnerski?

Uczucia to nie wszystko

Zacznijmy od tego jak nie definiuje się związku. Zarówno przyjaźń, namiętność czy miłość nie są jego synonimami. Stanowią jego filary, jednak same z siebie nie tworzą prawdziwej relacji. Bardzo dużo osób wierzy, że miłość wystarczy. Niestety nie jest to nawet w połowie prawdą. Bazowanie w związku jedynie na miłości, to jak granie na loterii. Wygrana jest niesłychanie rzadka i nie zależy od nas. Bo postrzegając rzecz teoretycznie, jest możliwość, że spotkają się dwie osoby stuprocentowo kompatybilne i zgodne ze sobą. Ale w praktyce wygląda to inaczej. Problemy i niezgodności pojawiają się zawsze. Czasem dają o sobie znać na wstępie, innym razem stosunkowo późno. Miłość nie jest na tyle potężna by poradzić sobie z różnicami. O ile chodzi o różnice charakteru, sprawa nie musi być poważna. Jednak jeśli pojawia się niezgodność priorytetów, sama miłość nam niczego nie rozwiąże.

Związek to symbioza

Czym zatem jest związek? Ponad wszystko inne należy zdać sobie sprawę z tego, że związek to współżycie z drugą osobą. Dzielenie swojego czasu, uwagi, zainteresowań, marzeń, planów, celów, priorytetów, przestrzeni... Wszystkiego. Dzielenie nie oznacza w tym wypadku 50 na 50. Nikt nie każe nam mieć tych samych zainteresowań czy marzeń, co nasz partner. Jednak zawsze musimy go uwzględniać, nie tylko w przypadku, gdy jesteśmy miłośnikiem kotów, a nasz luby akurat jest na nie uczulony.

Wiele wierszyków z okazji ślubu zawiera w sobie fragment „nie ma już mnie, nie ma ciebie, jesteśmy my”. Oczywiście nie zgodzę się z tym. Wciąż jesteśmy samodzielną i odpowiedzialną za swoje czyny jednostką. Jednak jest w tym ziarenko prawdy. Właściwie powinno się mówić „nie ma już mojego życia, nie ma twojego, jest nasze życie”. Wciąż jesteśmy unikalnymi istotami, z tym, że od momentu związania się z kimś dzielimy z nim swoje życie. Przypuszczalnie już do końca.

Kim jestem i czego chcę?

Żeby jednak tworzyć jednostkę mającą więcej niż jedną część składową, w tym przypadku związek, najpierw trzeba zdefiniować elementy, czyli każdego partnera z osobna. W przeciwnym wypadku może dojść do autodestrukcji. Co to oznacza w praktyce? Oznacza to nie mniej, nie więcej tyle, że żeby stworzyć udany związek, najpierw musimy poznać samych siebie. Swoje lęki, gusta, marzenia, słabe i mocne strony, reakcje, granice tolerancji etc. Oczywiście część rzeczy, jak np. nasze reakcje na określone rzeczy poznamy dopiero w konkretnej relacji. Jednak wcześniejsza znajomość i świadomość siebie oszczędzi nam wielu emocji, łez i czasu. Często też może uratować związek.

Ideały nie istnieją

Znamy już siebie i jesteśmy gotowi rozpocząć wspólne życie z kimś. Co dalej? Jakie inne błędy na nas czyhają? Przede wszystkim błędem, a konkretniej stratą czasu, będzie szukanie ideału. Wiadomo, że aby w ogóle spróbować z kimś być, musi on nas sobą zainteresować, wzbudzić uczucie. Nie ma sensu jednak zrywać przy pierwszych problemach. Te będą zawsze, z jednym będą to takie, a z drugim inne, ale zawsze mogą się pojawić. Każdy ma słabe strony. Trzeba też obalić mit, że idealny partner to taki, przy którym możemy być w stu procentach sobą. Owszem, musimy dać się poznać, nie znaczy to jednak, że nie powinniśmy się kontrolować. Tak samo jak nie powinniśmy sprowadzać kotów, jeżeli partner jest na nie uczulony, tak też nie powinniśmy zachowywać się agresywnie i brutalnie w kłótni (ani w ogóle), podczas gdy partner pochodzi z rodziny, w której ojciec bił matkę. W życiu nie chodzi o to, by znaleźć towarzystwo, które zaakceptuje nasze wady, lecz o to, by każdego dnia stawać się coraz lepszym. Dostojewski powiedział „Życie to przekształcanie siebie w dzieło sztuki”. Druga osoba pomaga nam to osiągnąć. A praca nad związkiem to tak naprawdę praca nad sobą. Udany związek jest tego owocem.

Czekamy na Wasze opinie na temat tworzenia udanego związku partnerskiego. Co Waszym zdaniem jest najważniejszym elementem szczęśliwej relacji między kobietą i mężczyzną, a jakie są najczęstsze problemy powodujące rozstanie? Zachęcamy do dyskusji w komentarzach poniżej.

Nie wiesz gdzie można poznać nowe, wartościowe osoby szukające stałego związku? Masz już dość internetowych znajomości, z których nic nie wynika? Weź udział w szybkich randkach, które są skutecznym sposobem na poznanie partnera. Zapraszamy na speed dating w największych miastach w Polsce.


Masz już dosyć samotności? Zapraszamy na szybkie randki!

Wybierz swoje miasto i zapisz się na speed dating!

Brakuje Twojego miasta?

Przyjmujemy także zapisy wstępne na randki w innych miastach oraz dla innych grup wiekowych (np. 18-27, 25-35, 30-40, czy +40 lat).

Wypełnij formularz poniżej. Poinformujemy Cię droga mailową o najbliższych randkach dla Twojej grupy wiekowej w Twoim mieście.

    MIASTO

    E-MAIL

    WIEK

    TWOJA PŁEĆ

    Zostaw komentarz