12

12 najczęstszych objawów zakochania

Czy to jest przyjaźń, czy to jest kochanie?

W dzisiejszych czasach mamy do wyboru mnóstwo różnych sposobów na poznanie nowych ludzi: szybkie randki, spotkania ze znajomymi, siłownia, parki miejskie, czy restauracje. Warto wykorzystać te opcje, by poznać kogoś na całe życie. Załóżmy, że kogoś już znalazłaś i czujesz do niego coś wyjątkowego. Odpowiedz sobie na pytania: czy nie potrafisz przestać myśleć o tej osobie? Całymi dniami o niej marzysz, zamiast pracować? Wyobrażasz sobie Waszą wspólną przyszłość? Te zawrotne myśli mogą stanowić objawy zakochania.

Co oznacza zakochanie się?

Okazuje się, że naukowcy dokładnie zbadali, czym jest zakochanie się. Odkryli oni, że „zakochany” mózg wygląda zupełnie inaczej, niż ten który czuje tylko fizyczne pożądanie. Różni się też od takiego, którego właściciel jest z kimś w związku od wielu, wielu lat. Helen Fisher, antropolog z Uniwersytetu w Rutgers, będąca jednym z wiodących ekspertów w dziedzinie biologicznego aspektu miłości, przeprowadziła szereg badań na temat zakochania się. Fisher udowodniła, że faza „miłości” mózgu jest unikatowym i dobrze zdefiniowanym okresem. Stwierdziła ponadto, że istnieje 12 objawów, których występowanie oznacza, że jesteś zakochana. Oto i one.

1. Myślenie o ukochanej osobie, jako o kimś wyjątkowym

Kiedy się zakochujemy, zaczynamy sądzić, że osoba ta jest jedyna w swoim rodzaju. To przekonanie jest powiązane z brakiem odczuwania romantycznej pasji w stosunku do kogoś innego. Fisher i jej współpracownicy uważają, że skupienie się tylko na jednym celu (ukochanej osobie) wynika z podwyższonego poziomu centralnej dopaminy w mózgu – związku chemicznego, związanego z zachowaniem uwagi i skupienia.

2. Skupianie się na pozytywach

Ludzie będący naprawdę zakochani, koncentrują się na pozytywnych cechach partnera, nie zwracając uwagi na jego wady. Skupiają się także na mało istotnych wydarzeniach i przedmiotach związanych z bliską im osobą. Całymi dniami potrafią wspominać trywialne sytuacje związane z obecnością ukochanego. Koncentrowanie się na zaletach partnera to kolejny skutek podwyższonego poziomu centralnej dopaminy, a także gwałtownego wzrostu poziomu centralnej noradrenaliny – powiązanej z lepszym zapamiętywaniem nowych bodźców.

3. Emocjonalna niestabilność

Jak wszyscy wiemy, zakochanie się często prowadzi do emocjonalnej i fizjologicznej niestabilności. Zakochany odczuwa w jednym momencie radość, przypływ energii i bezsenność, by po chwili stracić apetyt, drżeć i mieć przyspieszone bicie serca z powodu stresu. Zakochani często też odczuwają niepokój, panikę i uczucie rozpaczy, w sytuacji gdy w ich relacji pojawiają się nawet najmniejsze zgrzyty. Te zmiany nastrojów można porównać do zachowań narkomanów.

I rzeczywiście, badania to potwierdzają! Podczas pokazywania zdjęć ukochanych osób, u badanych aktywowały się te same obszary mózgu, które u narkomanów reagują na kolejną dawkę narkotyku. Bycie zakochanym, według naukowców, jest formą uzależnienia.

4. Myślisz tylko o nim

Jak twierdzi Helen Fisher, ludzie zakochani spędzają około 85% czasu myśląc o swym obiekcie westchnień. Jako forma obsesyjnych zachowań, myśli te mogą wynikać ze zmniejszonego poziomu centralnej serotoniny w mózgu. Warto wiedzieć, że podobny skutek mają zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, które leczy się inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny.

5. Chęć przypodobania się

Zakochanie się jest powiązane z tendencją do zmiany dziennej rutyny, ubioru, manier, przyzwyczajeń i wartości, by lepiej odpowiadały wybrankowi.

Bycie sobą może być jednak Twoim największym atutem. W innym badaniu, H. Fisher wykazała, że ludzie przyciągają się na zasadzie przeciwieństwa. Osoby dominujące, wysoce analityczne i lubiący konkurować, często zakochiwały się w takich, które cechowały się empatią, opiekuńczością i ufnością.

6. Emocjonalna zależność

Zakochani wykazują regularne znaki emocjonalnego uzależnienia od swej relacji – zaborczość, zazdrość, lęk przed odrzuceniem i niepokój związany z rozłąką. Helen Fisher wraz z innymi badaczami, analizowali reakcje chemiczne mózgów ludzi oglądających zdjęcia ukochanych osób. W ten sam sposób badali też nieszczęśliwie zakochanych, którzy zostali przez obiekt swych westchnień odrzuceni.

Rezonans magnetyczny wykazywał aktywację tych samych obszarów mózgu, które odpowiadają za pragnienie kokainy u narkomanów. Zwiększona aktywność obszarów odpowiedzialnych za uzależnienia, może wyjaśniać obsesyjne zachowania związane z miłosnym zawodem.

7. Uczucie empatii

Ludzie zakochani czują silną empatię w stosunku do swych wybranków. Odczuwają ich ból tak samo jak swój i są w stanie poświęcić prawie wszystko dla ukochanej osoby.

8. Związek emocjonalny priorytetem

Choć pragnienie seksu jest ważne dla ludzi zakochanych, to aż 64% badanych (zarówno mężczyzn jak i kobiet) nie zgodziło się ze stwierdzeniem, że seks jest najważniejszym elementem ich związku z partnerem/partnerką.

9. Planowanie wspólnej przyszłości

Doktor Lucy Brown, neurobiolog z Wyższej Szkoły Medycyny im. Alberta Einsteina w Nowym Jorku twierdzi, że myślenie o przyszłości z ukochaną osobą, da się porównać do innych, niezbędnych do przetrwania zachowań – takich jak picie wody podczas pragnienia.

Miłość plasuje się pomiędzy systemami przetrwania, które sprawiają, że jesteśmy głodni i spragnieni. Brown uważa miłość za część ludzkiej strategii rozrodczej. Ludzie parują się, by cały nasz gatunek mógł przetrwać.

10. Uczucie braku kontroli

Osoby twierdzące, że są zakochane, twierdzą też zwykle, że ich uczucie jest mimowolne i niekontrolowane.

11. Zaborczość

Głęboko zakochani odczuwają silne pożądanie w stosunku do partnera, które jest jednak powiązane z silnymi emocjami. Pociąg fizyczny jest połączony z zaborczością, wyłącznością na seks, a w przypadku podejrzeń partnera o niewierność – ekstremalną zazdrością.

12. Narastający czar

Stawianie czoła niepowodzeniom życiowym wraz z ukochaną osobą wzmacnia romantyczne pożądanie. Za tę reakcję może być odpowiedzialna wspominana już wcześniej centralna dopamina. Najnowsze badania pokazują, że odłożona w czasie nagroda, poprawia wydajność neuronów wytwarzających dopaminę w środkowej części mózgu.

Znacie jeszcze inne symptomy zakochania, a może sami doświadczyliście niektórych z nich? Zachęcamy do pozostawiania swoich komentarzy. A tych, którzy chcieliby poczuć to niezwykłe uczucie zakochania w drugiej osobie zapraszamy do wzięcia udziału w szybkich randkach w Krakowie, Katowicach i Wrocławiu!

Twoja ocena
[Total: 52 Average: 3.9]

Zapisz się na najbliższe szybkie randki w Krakowie lub Katowicach:

KRAKÓW

KATOWICE

Brakuje Twojej grupy wiekowej lub miasta?

Przyjmujemy także zapisy wstępne na randki w innych miastach oraz dla innych grup wiekowych (np. 18-27, 25-35, 30-40, czy +40 lat).

Wypełnij formularz poniżej. Poinformujemy Cię droga mailową o najbliższych randkach dla Twojej grupy wiekowej w Twoim mieście.

E-MAIL

NUMER TELEFONU

MIASTO

WIEK

PŁEĆ

12 komentarzy

 1. odpowiedz
  Paweł

  Witam.Właśnie znalazłem się w takiej sytuacji nie do pozadroszczenia.Jestem żonaty ale w moim związku uczucia się już dawno wypaliły.Zawsze byłem człowiekiem bardzo uczuciowy jednak żona jest osobą bardzo zimną mało wylewną i nie okazującą uczuć.Z tego powodu zacząłem od jakiegoś czasu nawiązywać kontakt z kobietami.I różnie to bywało, nie było wspólnych tematów,niektóre chciały tylko seksu.Jednak w pewnym momencie poznałem piękną dziewczynę trochę pisaliśmy że sobą jednak gdy powiedziałem że jestem żonaty to zerwała kontakt,ale nie dałem za wygraną i w końcu umówiła się że mną na spotkanie. Przed spotkaniem bardzo się stresowałem.ale gdy ją zobaczyłem poczułem że to jest ta jedna jedyna.I faktycznie nasze spotkanie było cudowne.Okazało się że jest bardzo ciepłą i serdeczną osobą.Nie myślałem jednak że można się aż tak mocno zakochać.Spotykamy się i jesteśmy w kontakcie. Jednak mój stan emocjonalny bardzo się zmienił.Nie śpię bo o 3 nad ranem się budzę nie mogę też jeść.Obsesyjnie myślę ciągle o niej.Nie wiem jak długo taki stan się utrzyma.Gdy do niej dzwonię i porozmawiamy to się uspokajam
  Jednak gdy mija więcej czasu bez kontaktu to zaczyna mi jej brakować i bardzo cierpię.Wiem że i Ona mnie kocha ale ze względu na moją sytuację na razie nie możemy być razem.Ona ma 48 lat a ja 49. Ale zrobię wszystko abyśmy mogli być razem.

 2. odpowiedz
  Marek

  Jestem w podobnej sytuacji od 3 lat.Miłość nie jest grzechem a nawet wprost przeciwnie.Grzechem może być to co z tą miłością zrobisz.Poszukaj dobrego spowiednika duchowego,który przeprowadzi cię w tym trudnym okresie twojego życia nie krzywdząc innych.

  • odpowiedz
   Anna

   może zamiast spowiednika umów sie na randke,pozdrawiam

   • odpowiedz
    Marek

    To nie takie proste jak myślisz.Mam chorą żonę od początku naszego związku i jestem dla niej oparciem już 36 lat.Najbliżsi [część rodzeństwa] się odsunęli od niej w cień i nie może na nich liczyć.Poza tym mimo wszystko jestem szczęśliwy że głęboka Wiara i Miłość do Jezusa daje mi siłę do panowania nad emocjami.

 3. odpowiedz
  Tak

  Mam chyba wszystkie…

 4. odpowiedz
  Anna

  od 4 miesięcy mam wszystkie 12,objawy pasują
  mam 34 lata,on 46
  mamy wspólne zainteresowania,jesteśy podobni

 5. odpowiedz
  Marek

  proszę o usuniecie postów marka !!!

 6. odpowiedz
  Łukasz

  Od kilku tygodni czuję się podobnie. Ciągle tylko sprawdzam telefon, czekając aż ta osoba do mnie napisze, przyłapuję się na bezustannym myśleniu o niej, jestem zazdrosny i niepokoję się o nią, akceptuję jej wady, dla mnie one nie są wadami, dla mnie jest piękna taka jaka jest. W jej obecności nie umiem się uspokoić, jak jestem blisko niej cały drżę i tracę pewność siebie. Z drugiej strony chcę ją pocałować, ale za bardzo boję się jej reakcji.

  • odpowiedz
   Weronika

   Pocaluj, co masz do stracenia

 7. odpowiedz
  Agu

  Wiecie co, zakochanie jest pięknym uczuciem. Nigdy nie sądziłam, że spotka mnie coś takiego, a spotkało dwa razy; raz bez wzajemności, teraz z wzajemnością. I kurczę to jest takie szczęście 🙂 Choć moja sytuacja jest skomplikowana, bo mam narzeczonego i nie mamy sielankowego życia, a sytuacje, które miały miejsce zamiast nas zbliżyć to chyba bardziej oddaliły. A ja nie planowałam poznania kogoś na dłużej ani takich uczuć, doznań. Nie planowałam nic, tylko zwyczajnego koleżeństwa. Na początku broniłam się przed tym uczuciem, gdyż wiedziałam, że nie mogę. Ale po czasie to zrobiłam i te 12 objawów ciągle mi towarzyszy. I naprawdę z całego serca życzę każdemu takiego uczucia, bo to jest mega ogromne szczęście 🙂

 8. odpowiedz
  Asia

  Mam podobnie tylko z jednej strony on mi się podoba a z drugiej nie ale wiem że mi zależy co zrobić?

 9. odpowiedz
  Anonim

  Mam z tych oznak 8 czyli chyba jestem zakochana

Zostaw komentarz