brak komentarzy

Zwyczaje randkowe na świecie

Myślisz, że wiesz już na czym polega udana randka? Te rytuały randkowe na pewno Cię zaskoczą!

Jak twierdzą antropolodzy kultury: randkowanie to sztuka na miarę najważniejszych rytuałów danej społeczności. Znajomość reguł udanej randki jest warunkiem zdobycia partnera życiowego, ale i wyznacznikiem prestiżu społecznego. Są miejsca na Ziemi, gdzie każda randka musi odbywać się w ukryciu, bowiem jakiekolwiek podejrzenie o współżycie przedmałżeńskie mogłoby się skończyć ukamienowaniem kobiety. Tak jest do dziś w Iranie. Istnieją też bogate tradycje niemalże publicznych randek, w ramach których społeczność wioski buduje specjalne domki ułatwiające młodym pierwsze doświadczenia miłosne jak to ma miejsce na wyspach Polinezji i Mikronezji. Dawna Słowiańszczyzna, a wraz z nią ziemie dzisiejszej Polski wypracowały instytucję swata i swatki, czyli najczęściej osób starszych, cieszących się szacunkiem, które w imieniu kandydatów na małżeństwo lub ich rodziców pomagały w skutecznym aranżowaniu małżeństw. Swat lub swatka, rozeznawszy intencje narzeczonych, udawali się z wódką do rodziców kandydatów na małżonków i ustalali przedślubne formalności. I dopiero wtedy można było - oficjalnie - wysłać pannę i młodzieńca na randkę.

Randkowanie to ważne rytuały kulturowe - niemal każdy zakątek świata posiada niepisane reguły udanej randki

Dziś pary w każdej konfiguracji mogą randkować niemalże bez ograniczeń? Ale nie wszędzie, bo to co jest traktowane jako lubieżność w jednej kulturze, w innej należy do tak zwanego porządku dziennego. Jedno pozostaje niezmienne: randkowanie to sztuka i prestiż społeczny. Ten, kto zna jego reguły, nie popełni gafy i zyska uznanie nie tylko w oczach partnera lub partnerki, ale i szerokiego kręgu towarzyskiego. Przy czym role kobiety i mężczyzny w tej dziedzinie są bardzo zróżnicowane kulturowo.

Lubisz wysmakowaną etykietę randkową? Nie zdziw się, jeśli w Australii przyjdzie do Ciebie SMS z zaproszeniem

Jak bardzo różnimy się kulturowo w dziedzinie sztuki randkowania świadczy o tym już sam model eleganckiego zapraszania na randkę. Wydawać by się mogło, że pewne oczekiwania celebracji zaproszenia na spotkanie z wybranką lub wybrankiem są uniwersalne, bo każdy z nas lubi być ważny, szanowany i dopieszczany. A jednak w Australii za normę wstępu do udanego randkowania uważa się SMS-a, na którego odpowiada się także SMS-em. I nikt się z tego powodu nie czuje urażony albo traktowany przedmiotowo.

Most w Melbourne

Nie umiesz dobrze tańczyć ani samodzielnie uszyć kostiumu? W Nigerii nie miałbyś szans na zdobycie żadnej partnerki

Aby zdobyć przychylność kobiety i wybrać się z nią na randkę, trzeba dołożyć wielu starań. Niektóre z nich są jednak naprawdę wyśrubowane. W Nigerii mężczyźni zalecający się wybranym kobietom muszą wykonać rytualny taniec. Panowie z grupy etnicznej Wodabe Fula z końcem września, kiedy kończy się pora deszczowa nie tylko tańczą, ale i śpiewają dla swoich wybranek. Każdy z nich robi również specjalny, jaskrawy makijaż, szyje dla siebie kostium taneczny i odgrywa spektakl zalotów. Kobiety oglądają z uwagą cały pokaz, a po jego zakończeniu wybierają partnera na spotkanie randkowe. Trzeba przyznać, że ta forma tańca godowego może być naprawdę wyczerpująca i frustrująca, jeśli makijaż, kostium i taniec okażą się fiaskiem i kawaler po wydarzeniu spędzi samotną noc.

Chcesz przyciągnąć uwagę córeczki tatusia? Podaruj przyszłemu teściowi ząb wieloryba - na szczęście tylko na Fidżi

Randki z córeczką tatusia to spore wyzwanie dla absztyfikanta. W Europie kiedyś trzeba było składać specjalne dary panu domu, który w dodatku zrewanżować mógł się kawalerowi zupą z kaczej krwi, zwaną czarną polewką i tak wyglądała dyplomatyczna odmowa ręki córki. Tymczasem na wyspie Fidżi mężczyzna chcący zdobyć serce wybranki musi wręczyć teściowi prezent zwany tabua, a jest to ząb wieloryba, najlepiej samodzielnie upolowanego przez mężnego młodzieńca. Przyszły teść musi w końcu mieć dowód na to, że córka nie wyjdzie za mąż za nieudacznika bez przyszłości. A ząb wielorybi to certyfikat udanych polowań. Zasada zgody przyszłego teścia na randkowanie jest tutaj niepodważalna i żadna córka nie sprzeciwi się ojcu. Wszak tatuś zna jej potrzeby i słusznie ocenia szanse kandydata na zięcia. Jeśli młodzieniec nie poluje z sukcesem na wieloryby, to żadna z niego inwestycja.

Lubisz eksperymenty randkowe bez żadnych zobowiązań? W Chinach nie będzie trudno o upojną noc

W tak starej cywilizacji jak Chiny młodzi ludzie mają niezwykłą swobodę obyczajową. Już od trzynastego roku życia dziewczęta otrzymują od rodziny prezent w postaci pokoju dedykowanego randkom. Mogą w nich bez problemu uprawiać miłość zapraszając samodzielnie kolegów na noc. Teoretycznie takie wizyty są sekretne i pod osłoną nocy, a młodzi do świtu mogą robić, co chcą, ale potem wybranek musi zniknąć niepostrzeżenie. Tyle, że domownicy i tak wiedzą, do czego służy taki pokój. Ten rodzaj gry kulturowej sprawia, że młode kobiety mają pełne pole do eksperymentów randkowych i nikt ich nie cenzuruje. Przeciwnie wręcz: rówieśnicy i rodzina zachęcają do miłosnych spotkań. Byle młodzieniec zniknął z pola widzenia przed świtem.

W Chinach łatwo o randkę bez zobowiązań

A może uwodzenie na dyskotece i moc ciała? W Brazylii już po dwu miesiącach randek będziesz częścią rodziny

Bardzo ciekawy model randkowania obowiązuje w Brazylii. Z jednej strony dominuje tu kult flirtu, tańca, uwodzenia ciałem, z drugiej - jeśli spotkania odbywają się już dwa miesiące, następuje włącznie partnerki lub partnera do rodziny. Nawet jeśli młodzi nie planują ślubu, rytualne przedstawienie rodzinie osoby, z którą się randkuje jest niemalże obowiązkowe. I nawet po rozstaniu kontakt ten nie jest automatycznie przerywany. W ten sposób uroczystości rodzinne rozrastają się do grona kilkudziesięciu osób i trwają kilka dni. I może dlatego nikt nie stresuje się pytaniem, czy to były, czy obecny partner. Liczy się dobra atmosfera, obecność i bliskość fizyczna pełna uścisków, pocałunków i rodzinnych objęć.

Randki w Brazylii to nie tylko uwodzenie na dyskotece

Nie masz sprawności skoczka? W Butanie zamiast ukochanej dostałbyś obowiązek darmowej pracy w gospodarstwie teściów

Randka z prawdziwą adrenaliną we krwi? Proszę bardzo, w dalekim Butanie tradycyjny rytuał zalotów to ekstremalne emocje. Najpierw trzeba się ukradkiem dostać do sypialni ukochanej kobiety, najlepiej pod osłoną nocy. Następnie należy zachowywać się na tyle dyskretnie, aby jej rodzina niczego nie zauważyła. I nie ma tu randki bez zobowiązań. Jeśli kochanek będzie przyłapany musi od razu poślubić narzeczoną albo czeka go odpracowanie zniewagi w gospodarstwie niedoszłych teściów, oczywiście bez wypłaty i na ich warunkach. Ten rodzaj gry kulturowej w randkowanie ma dwa wymiary. Kawalerowie, którzy chcą ślub od zaraz zachowują się bardzo głośno i udają fajtłapów, aby rodzina zdążyła ich przyłapać in flagranti podczas nieudanego skoku przez okno. Biada jednak temu, który nie chciał się wiązać, a faktycznie został przyłapany. Darmowa praca, obelgi i zła sława obrzydzi mu życie podczas odpracowywania randki u rodziców kochanki. Wszystko jednak wskazuje na to, że bycie przyłapanym fajtłapą jest zawsze celowe, żeby wywołać szybki ślub. Taka gra kulturowa.

Narzekasz na konserwatyzm społeczny? W Iranie nie ma mowy nawet o trzymaniu się za ręce

Bardzo trudnym krajem dla zakochanych jest do dziś islamski Iran. Muzułmanie nadal aranżują małżeństwa w tym kraju, a przestrzeń publiczna rządzi się całkowitą ascezą. Nie ma mowy o randce niezamężnej kobiety, gdyż przyłapana w takiej sytuacji mogłaby zostać teoretycznie skazana na ukamienowanie. Randkowanie po prostu nie odbywa się więc wcale. Nie wolno trzymać się za ręce ani całować w przestrzeni publicznej. Oczywiście młodzi ludzie znajdują sposoby na ominięcie tego restrykcyjnego prawa religijnego, jednak nacisk na dziewictwo narzeczonych sankcjonowany jest prawnie. Wiele obywatelek Iranu przed powrotem z Europy do kraju profilaktycznie poddaje się nawet zabiegowi rekonstrukcji błony dziewiczej, aby przyszły mąż nie miał problemu z wyrzutami rodziny, że poślubia nierządnicę. Z tego też powodu młodzi Irańczycy coraz częściej randkują po prostu w Europie podczas studiów lub podróży, a po powrocie do Iranu swingują fundamentalizm obyczajowy aż do dnia ślubu. Mową tu jednak o bogatym, miejskim Iranie i studiującej za granicą młodzieży. W wiejskich społecznościach opresja kulturowa nadal trwa. Zrozumienie tych trudnych dla miłości zasad przychodzi Europejczykom z trudem, bo - doprawdy - bardzo ciężko pojąć zakaz czułości, pocałunków i zwyczajnej czułości dla młodych ludzi, respektowany przez ich rodziny i obwarowany prawem religijnym. Chciałoby się przecież wierzyć, że miłość wszędzie upoważnia do radości z randki. A jednak nie. Jednak są miejsca na Ziemi, gdzie randka to grzech, a czułe randkowanie może być karane nawet dosłownym wyrokiem śmierci.

Przyznać trzeba, że speed dating to również dosyć nowa i dla wielu osób wciąż nieznana forma randkowania. Pomysł powstał w 1999 roku w Los Angeles i stamtąd rozprzestrzenił się na cały świat. Jeżeli chcesz wypróbować ten sposób na poznanie singli przeciwnej płci zapraszamy do zapisów!


Nie wiesz gdzie poznać swoją drugą połówkę? Zapraszamy na speed dating!

Wybierz swoje miasto i zapisz się na szybkie randki!

Brakuje Twojego miasta?

Przyjmujemy także zapisy wstępne na randki w innych miastach oraz dla innych grup wiekowych (np. 18-27, 25-35, 30-40, czy +40 lat).

Wypełnij formularz poniżej. Poinformujemy Cię droga mailową o najbliższych randkach dla Twojej grupy wiekowej w Twoim mieście.

    MIASTO

    E-MAIL

    WIEK

    TWOJA PŁEĆ

    Zostaw komentarz